Miód wielokwiatowy, pozyskiwany przez pszczoły z różnych rodzajów i gatunków roślin, kwitnących w jednym ekosystemie w zbliżonym czasie, stanowi najpopularniejszą odmianę wśród miodów. Pszczoły zbierają nektar zarówno z roślin uprawnych, jak i z dziko rosnących roślin łąkowych, leśnych i górskich, w okresie od wiosny do jesieni. W zależności od terminu zbioru, wyróżnić można miody wiosenne, w pełni lata i jesienne.
W zależności od terminu zbioru miód wielokwiatowy może mieć różną barwę, od jasno kremowej do herbacianej. Po skrystalizowaniu zmienia nieco zabarwienie na jasnoszare lub jasnobrązowe. Zapach miodu wielokwiatowego jest zazwyczaj silny, przypominający zapach wosku. W smaku jest bardzo zróżnicowany, zależnie od składu nektaru, na ogół jest jednak łagodny i słodki. Miód wiosenny w stanie płynnym jest jasny, ma przyjemny delikatny zapach i łagodny smak. Natomiast miód pochodzący z nektaru kwiatów letnich jest znacznie ciemniejszy oraz odznacza się zdecydowanym smakiem i zapachem.
Zróżnicowany skład chemiczny miodu wielokwiatowego, uwarunkowany bogatym pożytkiem miododajnym, jak i terminem zbioru, decyduje o szerokim wykorzystaniu tego produktu w profilaktyce i lecznictwie.
Na pierwszym miejscu wymienić należy zastosowanie miodu wielokwiatowego w chorobach alergicznych dróg oddechowych, takich jak astma oskrzelowa atopowa lub katar sienny, zwany inaczej pyłkownicą lub alergicznym nieżytem nosa. Miód wielokwiatowy, zwłaszcza pozyskiwany z pożytków wiosennych, z uwagi na wysoka zawartość cukrów prostych, wykorzystywany jest szeroko jako środek zarówno leczniczy, jak i zapobiegawczy. Składniki te, dzięki łatwej przyswajalności przez organizm wspomagają wątrobę w jej funkcji detoksykacyjnej, w przebiegu chorób wątroby, woreczka żółciowego i innych.
Należy dodać, że miód wielokwiatowy, niezależnie od terminu zbioru, jest najczęściej spożywaną w kraju odmiana miodu. Ze względu na duże walory odżywcze i smakowe zaleca się go do codziennego stosowania w żywieniu, zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Stanowi on także cenny produkt odżywczy i odnawiający w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego organizmu.